9 czerwca 2019

Kilka słów o przyjaźni. Dzień Przyjaciela | Forever The Best Friends


Nie łatwo dziś o dobrych ludzi, którzy w naszym życiu będą naprawdę cenni, znaczący, i którzy będą umieli podbić nasze serce. Jako jednostki każdego dnia potrzebujemy kontaktów z innymi. Prawdziwa i szczera przyjaciółka, to bezcenny skarb, a także osoba, która da nam poczucie bezpieczeństwa, że możemy jej bez obaw zaufać, powierzając swoje tajemnice i wszystkie trudne sprawy. To najzdrowsze powiązanie, jakie istnieje pomiędzy dwiema osobami. Nie ma tu miejsca na podejrzliwość czy brak zaufania, zdradę bądź zazdrość. O wszystkim można rozmawiać z szacunkiem, można zostać wysłuchanym. We współczesnym świecie, pełnym zawiści, zazdrości i fałszu, trudno o takie naprawdę szczere osoby. Niestety dorosłe życie weryfikuje wiele znajomości - człowiek zmienia się z upływem lat pod kątem charakteru, różnych życiowych priorytetów oraz odnoszonych sukcesów.

Z racji tego, że 9 czerwca przypada "Dzień Przyjaciela" chcę Wam napisać kilka słów o przyjaźni oraz przedstawić moją najlepszą przyjaciółkę.  Z Małgosią znamy się dokładnie 29 lat. Poznałyśmy się w pierwszej klasie szkoły podstawowej - zazwyczaj siedziałyśmy w jednej ławce :) Byłyśmy prawie w wieku tej dziewczynki (nieco młodsze) - to córka przyjaciółki. Po zakończeniu podstawówki każda z nas poszła w innym kierunku, miała swoje życiowe priorytety i sytuacje losowe, ale nigdy nie straciłyśmy kontaktu, nawet wtedy, gdy przyjaciółka przez kilka lat nie mieszkała w rodzinnej miejscowości.
Do dziś potrafimy ze sobą rozmawiać godzinami i nigdy nie nudzimy się w swoim towarzystwie. Czas pokazał, że to najprawdziwsza przyjaźń, w której nie ma cienia zazdrości, że którejś powodzi się nieco lepiej. Każda z nas cieszy się sukcesem drugiej i wspólnie to świętujemy. Z własnej autopsji wiem, że niektóre osoby, o których myślimy, iż są naszymi przyjaciółmi w rzeczywistości okazują się niegodne zaufania i spędzania z nimi czasu, nie potrafią docenić naszych starań oraz poświęcenia nieraz swoich planów oraz zamierzonych celów, na ich rzecz. Takie osoby są toksyczne i chcą nami manipulować, szukają w nas korzyści na swoje ambicje i cele. Wysysają z nas szczęście oraz pozbawiają wiary w drugiego człowieka. Długo nie dostrzegamy tego i gdy dochodzi do pewnych sytuacji życiowych, dopiero wtedy zdajemy sobie sprawę, że taka osoba, to żaden przyjaciel i ta "przyjaźń" działała tylko w jedną stronę. Nie umieją i nie chcą rozmawiać wprost, tylko myśleć o nas swoje, a w oczy mówić inaczej, co w efekcie doprowadza do konfliktu i rozpadu nawet wieloletniej znajomości. Niestety mimo to nie potrafią nawet przyznać się do popełnionego błędu, przeprosić i wszystko szczerze wyjaśnić, lecz jeszcze odwrócić wszystko na opak i całą winę na nas zrzucić. To bardzo przykre i niestety boli, pozostaje w nas na zawsze - nie da się czegoś już odbudować, jak było wcześniej.Prawdziwego przyjaciela poznamy nie tylko w biedzie, ale także po tym, jak znosi nasze sukcesy i szczęście, że potrafi się nimi cieszyć, sam tego nie mając. To najlepszy egzamin na sprawdzenie przyjaźni. Kiedy zaczynało się coś sypać, zawsze mogłam i nadal mogę liczyć na przyjaciółkę - potrafi wesprzeć i podnieść na duchu. A gdy tylko odnoszę jakiś sukces, coś się w planach powodzi, bardzo się z tego cieszy. Jest to osoba na której nigdy się nie zawiodłam i jest dla mnie jak siostra. Prawdziwa przyjaciółka, to osoba, która akceptuje i szanuje twoje każde decyzje oraz wybory. W prawdziwej przyjaźni nie ma cienia rywalizacji bądź, że któraś jest lepsza od drugiej. Tworzy się relację opartą na szacunku, ale znajduje się w niej miejsce na to, by by każda mogła być po prostu sobą - to bardzo ważny czynnik, niezależnie od tego czy tworzymy więź z kimś znajomym, czy z członkiem naszej rodziny.

 Wspólny wypad na zakupy, to coś, co uwielbia chyba każda kobieta :D  Wraz z Małgosią często chodzimy na galeriowe szaleństwa. Zawsze po shoppingu, koniecznie wypad na małe co nieco do ulubionej restauracji w mieście :) 
O prawdziwą przyjaźń warto dbać, aby relacje nigdy się nie popsuły. Taka przyjaciółka, to najwspanialszy dar jaki możemy mieć od życia. Mam nadzieję, że nic się nie zmieni z upływem lat i doczekamy się z przyjaciółką starości, kiedy będziemy wspominać młode lata :) I tego bym życzyła sobie oraz Wam w tym Dniu Przyjaciela :)

A teraz pytanie do Was. 
Czy Waszym zdaniem też tak powinna wyglądać prawdziwa przyjaźń? Jakie macie swoje spostrzeżenia oraz doświadczenia? Chętnie przeczytam każdą historię :)

11 komentarzy

 1. Tylko pozazdrościć takiej przyjaźni. Niestety, większość moich przyjaźni rozluźniła się po wyjeździe z Polski. Najwyraźniej taka już dola emigrantek ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Przyjaźń jest bardzo waż na w zyciu człowieka :) ja niestety nie raz zostałam zaiwiedziona - ale tak to bywa w życiu.. jednak są osoby, które śmiało można nazwać przyjaciółmi . Jest ich mało,ale ważne,że prawdziwi :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ilość jest ważna, lecz jakość. Też się na pewnych osobach zawiodłam, których uważałam za przyjaciół, o czym pisałam, życie pokazało, że nie warto było się starać. Najważniejsze,że mam prawdziwą przyjaciółkę :D

   Usuń
 3. Przyjaźń jest piękna, ale zawsze trzeba o nią dbać. Dokładać od siebie, dbać i podlewać regularnie. :)
  Ja mam serdeczną przyjaciółkę od 25 lat, to długa i piękna znajomość.

  OdpowiedzUsuń
 4. Obecnie jesteśmy tak zaganiani, że często nie mamy czasu dla rodziny, a co za tym idzie przyjaźń staje się znajomością.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam wrażenie, że tych prawdziwych przyjaciół spotkamy w swoim życiu zaledwie kilku.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja też mam taką przyjaciółkę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Przyjaźń to najbardziej wartościowe uczucie wśród ludzi, szkoda, że jest tak niedoceniane...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się z Tobą :)Dziś trudno o prawdziwych przyjaciół. Jeśli ma się taką osobę, to trzeba dbać o tą przyjaźń i szanować oraz ją chronić.

   Usuń